İçeriğe geç

Proje detayları

Metropol İstanbul

İstanbul/Türkiye

ARDEX Metropol İstanbul'da

Rezidans, home ofis ve ana kule olmak üzere 3 kule ile Türkiye’nin en büyük alışveriş merkezlerinden birini de içinde barındıdan Metropol İstanbul’da ARDEX ürünleri tercih edildi.

Sorularınız mı var?
İletişim formumuzu doldurarak merak ettiğiniz soruların yanıtlarını öğrenebilirsiniz.

Bize Ulaşın

METROPOL İSTANBUL PROJESİ HAKKINDA

Metropol İstanbul, rezidans, home ofis ve ana kule olmak üzere toplam 3 kule ile Türkiye’nin en büyük alışveriş merkezlerinden birini de içinde barındıran Leed Gold sertifikasına sahip karma yaşam projesidir.

KULLANILAN ÜRÜNLER

Projede 7.500 m²lik alanda kullanılan ithal yer ve duvar seramikleri;  1,5 x 1 m, 3 x 1,5 m ve 3 x 1 m ebatlarında olup kalınlıkları 6 mm’dir.

Zeminler şap duvarlar ise alçı panel olup yer ve duvar döşeme işlerinde ARDEX ürünleri sistem olarak kullanıldı.

Kullanılan Ardex ürünleri; ARDEX X7G MICROTEC ve ARDEX X7W FLEKS Seramik Yapıştırıcısı, ARDEX X3T Seramik Yapıştırıcısı, ARDEX FG FLEX Çimento Esaslı Derz Dolgusu, ARDEX RG 12 Epoksi Derz Dolgusu, ARDEX P 51 Astar ARDEX E 75 Harç Katkısı ve Lihtofin KF Intensivreiniger Yoğun Temizlik Ürünü’dür.

NEDEN ARDEX?

Alçı panel duvar ve şap zemin uygulamalarında kullanılan büyük ebatlı ince seramikler; ağırlık, ebat ve yapısal özellikleri bakımından proje yönetimini endişelendiriyordu. Hızlı yapılan alçı panel duvar imalatlarının neticesinde çok hızlı sonuç verecek astar, yapıştırıcı + mukavemet arttırıcı ve derz kullanılması gerekiyordu.

Şantiyede proje yönetimi ile birlikte ARDEX X7G ve ARDEX X7W Fleks yapıştırıcısının uygunluğunu test etmek amacıyla tüm mahallerde kullanılacak; 3*1,5 m, 3*1 m, 1,5*1 m ve 6 mm kalınlıktaki büyük ebatlı seramikler ARDEX P 51 astar uygulanmış alçı panel üzerine kaplandı.  Yapıştırmadan yaklaşık en az 28 gün sonra sökümler yapılmaya çalışılmış ve yapışma mukavemeti ile ilgili herhangi bir problem olmadığı tespit edilmiştir.

Çimento esaslı yapıştırıcılarla ilgili dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri, taşların arka yüzeylerinin emici olmayan bir malzeme ile kaplanmış olabilmeleridir. Çimento esaslı yapıştırıcıların emici olmayan yüzeylere tutunması çok zordur. ARDEX sistem çözümü olarak, karışım suyuna ARDEX E 75 mukavemet artırıcı katılarak güçlendirilmiş ARDEX X 7 G ve ARDEX X 7 W’nin taşların arka yüzeylerine sıyırtma çekilerek uygulanmasını önermiştir.

ARDEX ile yapılan numune ve uygulamalarda alçı panel üzeri astar, fleks seramik yapıştırıcıları + mukavemet arttırıcı, fleks derz, epoksi derz ve Lithofin temizlik ürünleri ile komple sistem kullanıldı. Gerek uygulayıcı gerekse son kullanıcı için güvenli bir ARDEX sistemi oluşturulmuş ve projede tercih sebebi olması sağlanmıştır.

Metropol İstanbul projesinde kullanılan ürünler

Fleks Yapıştırıcı Ambalaj Görseli
 • C2 TE S1
 • EMICODE EC1
 • Flexmörtel

ARDEX X 7 G MICROTEC

MICROTEC Fleks Yapıştırıcı

Detaylar
ARDEX X 7 W Ambalaj Görseli
 • EMICODE EC1 PLUS
 • C2TES1
 • Flexmörtel

ARDEX X 7 W Fleks

Fleks Seramik Yapıştırıcısı, Beyaz

Detaylar
ARDEX G 6 Fleks Derz Dolgusu Ambalajı
 • TS EN 13888 CG2WA
 • EMICODE EC1 Plus

ARDEX G 6 FLEX

Çimento esaslı fleks derz dolgusu

Detaylar
ARDEX RG 12 Epoksi Derz Dolgusu Ambalaj
 • EMICODE EC1 Plus

ARDEX RG 12 1-6mm

Epoksi Derz Dolgusu

Detaylar
Emici Yüzeyler için Astar Ambalajı

ARDEX P 51

Emici Yüzeyler için Astar

Detaylar
ARDEX E 75 Mukavemet Artırıcı Harç Katkısı Ambalajı
 • EMICODE EC1 Plus

ARDEX E 75

Çimentolu harçlar için çok amaçlı mukavemet arttırıcı

Detaylar
Seramik Yapıştırıcısı Ambalajı
 • TS EN 12004 C1T
 • EMICODE EC1 PLUS

ARDEX X 3 T

Seramik Karo Yapıştırıcısı

Detaylar

Lifhofin KF Intensivreiniger

Yoğun Temizleyici

Detaylar
;

Sorularınız mı var?
İletişim formumuzu doldurarak merak ettiğiniz soruların yanıtlarını öğrenebilirsiniz.

Bize Ulaşın

Metropol İstanbul projesine benzer projeler