İçeriğe geç

ARDEX Tarihi

ARDEX Grup

Almanya’nın Witten şehrinde 1949 yılında kurulan ARDEX, başarılarla dolu 70 yılı geride bırakmış bir aile şirketidir.

ARDEX Türkiye

2007 yılından bu yana Türkiye’de faaliyet gösteren grubumuz, 2011 yılında İstanbul Tuzla’da devreye alınan tesisi ile ülkemizdeki köklerini güçlendirmiştir.

1949

NORWAG-Werke GmbH olarak kurulan Witten fabrikası, metal işleme yağları, pencere mastikleri ve balmumları üretmektedir.

1950-1959

Yılın başında ARDEX Chemie GmbH olarak yeniden adlandırıldı. İlk ARDUR Zemin Dolgu Malzemeleri‘nin tanıtımının yanı sıra ARDEX NOVAL S.A.’nın Fransa‘da kurulmasıyla iş genişletildi. İlk fabrika binası ve silo inşaatı da gerçekleştirildi.

1960-1969

Bu on yıl, ARDUPLAN 2026‘nın dünyadaki ilk duvar dolgu macunu olarak programa katılmasıyla önemli yeniliklerle doluydu. ARDIT Z 8 ile dünyanın ilk hızlı bağlayıcı çimento esaslı zemin dolgu macunu tanıtıldı. Fayans yapıştırıcısı ARDURIT X 7 G piyasaya sürüldü ve bu ürün hala ince yataklı harçların simgesi olarak kabul edilmektedir. Ayrıca, ARDUCRET B 12 Beton Dolgu MASTIT ürününün yanı sıra Büyük Britanya, İskandinavya ve Avusturya’daki genişlemeye aktif olarak devam edildi.

1970-1979

Ürün yelpazesi, ARDURAPID 77 adlı bir zemin dolgu malzemesi ile bir saat sonra döşemeye hazır olan ve K15 adlı çok yönlü düzleştirme ve tesviye malzemesi, zemin dolgu malzemelerinin klasiklerinden biri, ile genişletildi. İlk Avrupa dışı genişleme, ARDEX Inc.’in Amerika Birleşik Devletleri‘nde Pittsburgh’da kurulmasıyla gerçekleşti.

1980-1989

Başka bir yenilik, WITTENER SCHNELLZEMENT 32,5 R-SF adlı ürünle piyasaya sunuldu. Araştırma ve geliştirme faaliyetleri giderek daha önemli hale geldi ve bu nedenle 1982’de Witten’de yeni bir araştırma ve geliştirme merkezi açıldı.

1990-1999

Kalite yönetim sistemimizin DIN EN ISO’ya göre sertifikasyonu gerçekleşti. Araştırma ve geliştirmeye yapılan yatırımlar karşılığını veriyor. İlk zemin kaplama yapıştırıcıları tanıtıldı ve ARDURIT X 5 ve ARDURIT X 7 G Plus ile iki daha fayans yapıştırıcısı geliştirildi. Talebin artması nedeniyle Witten’deki 2. fabrika faaliyete geçti. Ayrıca, uluslararası genişleme İsveç, Polonya ve İspanya‘da hızla devam etti.

2000-2009

Bu on yılda uluslararası iş genişletme odak noktası oldu. W.W. Henry Company‘nin Amerika Birleşik Devletleri’nde satın alınması ve Lugato ile NORCROS‘un Güneydoğu Asya, Çin ve Pasifik bölgesindeki şubelerinin devralınması gerçekleşti. Ayrıca, Finlandiya, Dubai ve Kore‘de şirketler kuruldu. PANDOMO, dekoratif zemin kaplama alanındaki bölüm tanıtıldı. Ve Witten’de yeni bir yüksek teknoloji karıştırma tesisi faaliyete geçti.

2010-2019

2010-2019 döneminde, artan büyüme yanı sıra bir dizi çoğunluk hissesi yatırımı odak noktası haline geldi. Bu yatırımlar arasında İspanya’da Seire, Asya’da QUICSEAL, Yeni Zelanda’da CEMIX, Avustralya, Yeni Zelanda ve ABD’de DTA gibi şirketler bulunuyor ve Güney Amerika pazarına ilk adım, Brezilya’daki Ceramfix’e katılımla atıldı. Almanya’da GUTJAHR Systemtechnik, WAKOL, LOBA ve KNOPP gibi şirketler ARDEX Grubu’na dahil edildi. Yeni üretim tesisleri Türkiye, Tayland, Hindistan, Çin, Avustralya ve Malezya‘da inşa edildi. Ayrıca, ARDEXacademy West adında yeni ve modern bir eğitim merkezi Witten’de açıldı ve yeni bir araştırma ve geliştirme merkezi inşa edildi.

2011

2010 yılında inşaatı başlayan tesisimiz Mart 2011’de İstanbul Tuzla’da faaliyete geçti.

2020-günümüz

Aile işletmesi olan ARDEX’in merkezine yapılan yatırımlar devam ediyor. Yeni lojistik, en son teknoloji yüksek raf sistemleriyle Nisan ayında açıldı. ARDEX giderek daha fazla dijitalleşiyor ve yeni E-Öğrenme ve ARDEX-Live ile öğrenme için yeni olanaklar sunuyor.