İçeriğe geç

Proje detayları

Sydney Opera Binası

Avustralya'nın simgesinde ARDEX kalitesi tercih edildi

Sydney Opera binasının 12,000m² alanı ARDEX ürünleri ile yenilendi.

Sorularınız mı var?
İletişim formumuzu doldurarak merak ettiğiniz soruların yanıtlarını öğrenebilirsiniz.

Bize Ulaşın

UYGULAYICI: Better Tiles
MÜTEAHHİT: John Holland
MİMAR: Original Architect: Jørn Utzon & son Jan Utzon
KATKI SAĞLAYANLRA: Johnson Pilton Walker

ZORLUKLAR:
Jørn Utzon’un orijinal vizyonuna sadık kalarak yenilemek
Jan Utzon kesintisiz bir zemin görünümü yaratmak için kullandığı camla takviye edilmiş düzensiz şekilli beton karolar
Sahne ve fuayenin altındaki yükleme iskelelerinin zeminlerindeki hareketler
Kesintisiz bir görünüm yaratmak için çevre ve genleşme derzlerinde kullanılan silikonun zeminle aynı görünümü sağlaması.

PROBLEMLER:
Düzensiz karo şekilleri, cam takviyeli beton karolar ve kesintisiz bir görünüm için gereken silikon genleşme derzleri ciddi tasarım iyileştirmeleri gerektiriyordu.  Fuayenin altındaki yükleme iskeleleri ve sahne zeminlerindeki beklenen sık hareketler karoların kırılması için potansiyel tehklieydi.

ÇÖZÜM:
Zemini yeni karo döşenmesine uygun hale getirmek için ARDEX Multiprime su bazlı astar önerdik. Bu astar sistem içerisinde kullanılacak diğer ARDEX ürünlerinin çeşitli özellikteki gözenekli yüzeylere daha kuvetli bağlanmasını sağlaması için önerildi.  Çok hızlı kuruyan bu astar sonraki uygulamalara geçişi hızlandırır.

Şap uygulaması için ARDEX Abacrete Bağlayıcı Ajan (ARDEX Türkiye ürün portföyünde alternatif olarak ARDEX E 75 kullanılmaktadır) tavsiye edildi. Bu sıvı polimer kesme ve çekme mukavemetlerini çok ciddi arttıran  bir harç katkısıdır.

Özel karoları yapıştırılması için lif katkılı, yüksek performanslı ARDEX X 77 (ARDEX Türkiye ürün portföyünde alternatif olarak X7G kullanılmaktadır) yapıştırıcı ile ARDEX E 90 harç katkısı (ARDEX Türkiye ürün portföyünde alternatif olarak ARDEX E 75 kullanılmaktadır) birlikte kullanıldı.  ARDEX E 90 katkısı harca su itici özellik kazandırdığı gibi çökmeye karşıda daha dayanıklı hale getirmektedir. Bu iki ürün birlikte kullanılarak özel karoların kuruma esnasındaki hareketleri neredeyse sıfırlanmış, çok daha düzgün bir yüzey elde edilmiştir.

ARDEX SE renkli derz dolgu silikonu çevre ve genleşme derzlerinin doldurulurken üzerine ARDEX Abapoxy yüksek performanslı epoksi derz (ARDEX Türkiye ürün portföyünde alternatif olarak ARDEX RG 12 kullanılmaktadır.) sürülerek mat bir görüntü verildi ve kesintisiz bir görünüm sağlandı. Alanın geri kalanında derz dolgusu olarak kalıcı renk garantisi veren ARDEX Abapoxy  kullanıldı. Kimyasal dayanımı da oldukça yüksek olan bu derz dolgusu, yoğun yaya trafiği olan ve kimyasallarla temizlenen bu alan için mükemmel çözüm sağladı.

Tüm bu ARDEX ürünleri düşük VOC değerlerine sahip olduğu için uygulama döneminde opera binası hizmet vermeye devam etmiştir.

Sydney Opera Binası projesinde kullanılan ürünler

ARDEX SE Derz dolgu Silikonu Ambalajı

ARDEX SE

Derz Dolgu Silikonu

Detaylar
;

Sorularınız mı var?
İletişim formumuzu doldurarak merak ettiğiniz soruların yanıtlarını öğrenebilirsiniz.

Bize Ulaşın

Sydney Opera Binası projesine benzer projeler