İçeriğe geç

Haberler & Yenilikler

Binalarda Su Yalıtım Yönetmeliği Yayınlandı

Binalarda su ve neme karşı alınması gereken önlemlerin teknik kuralları yönetmelikle düzenlendi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca imar mevzuatı kapsamında, projelendirme ve yapılaşmaya ilişkin usul, esas ve standartlara ilişkin düzenlemelere göre hazırlanan “Binalarda Su Yalıtımı Yönetmeliği”, Resmi Gazete’de bugünkü sayısında yayımlandı.

Türkiye’deki mevcut yapı stoğunun özellikle su yalıtımı problemiyle karşı karşıya olması, pek çok binada nem ve su problemi nedeniyle yüksek onarım ve güçlendirme maliyetlerinin ortaya çıkması nedeniyle hazırlanan yönetmelik kapsamında, binalarda su ve neme karşı alınması gereken önlemlerin teknik kuralları belirlendi.

Binanın taşıyıcısının korunmasının yanında, kullanım ömrünün artırılmasını da hedefleyen yönetmelik, temel, bodrum perdeleri, ıslak hacimler, balkon, çatı, teras, su deposu gibi su ve neme maruz kısımlarda uygulanacak su yalıtım kurallarını da içeriyor.
Yönetmelikle bodrum ve temeldeki yalıtımlara binanın özellikleri, çevredeki zeminin cinsi ve yer altı su durumuna göre karar verilecek.

Düzenleme kapsamında yapısal geçirimsizlik için nitelikli beton kullanılacak, açık teraslarda malzemenin güneş ışınlarına dayanım şartı aranacak ve yeşil çatılar için malzemede ilave özelliklerin sağlanması da zorunlu olacak.

Yapılan bu düzenleme ile su yalıtımı konusunda kamuoyu ve sektörün bilinçlendirilmesinin yanı sıra, doğru projelendirme, doğru malzeme seçimi ve doğru uygulamanın yapılması ve denetlenmesi de sağlanacak.

Yönetmeliğin, tüketiciler, yapımcılar, tasarımcılar ve denetimciler için yol gösterici olması bekleniyor.